• Zemětřesení v Nepálu v roce 2015

    Zemětřesení v Nepálu v roce 2015

    Mimořádná příležitost podpořit rekonstrukci významného kláštera

Podpořte

Jak je možno pomoci?

Buddhističtí lámové, kteří vynikají uměním vytváření symbolických pískových mandal, pocházejí z míst, které zasáhlo na jaře 2015 ničivé zemětřesení a klášterní prostory je tudíž nutné obnovit. Na rekonstrukci se podílí mnoho lidí pomocí přímo na místě, lidé mimo Nepál zase štědrostí.

Díky přítomnosti lámů v České republice byli návštěvníci akcí požehnáni buď kulturním zážitkem nebo duchovní inspirací. Kdo by chtěl laskavost lámů nějakým způsobem opětovat,  může se dotázat přes e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Zašleme Vám bližší informace a rádi Vás seznámíme s různými možnostmi jak pomoci. 

Jak podpořit rekonstrukci kláštera ?

Finanční dary lze poslat na konto buď v rámci EU nebo přímo na konto, které zřídil klášter v Kátmándú.

Nejsnazší možnost je na konto v rámci EU – viz návod v PDF – zde: PDF

Jde o běžný převod jako mezi účty v ČR , bez dodatečných nákladů!

Konto v EU: polská pobočka kláštera Benčen – Benchen Karma Kamtsang Centre, Grabnik 4 , 96-313 Jaktorow, Poland.

Zwiazek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang
Grabnik 4, 96-313 Jaktorow, Poland
ING-BSK Bank Slaski
SWIFT / BIC: INGBPLPW
IBAN: PL55 1050 1924 1000 0022 9210 6420
Informace pro příjemce: Donation for Benchen monastery

DŮLEŽITÉ! Je nutné specifikovat platbu jako dar na klášter v informaci pro příjemce.

Konto v Nepálu určené pro rekonstrukci kláštera Benčen:

Bank Name: Siddhartha Bank Limited
Beneficiary Name: Benchen P. D. Monastery
Account Number: 01915118606
Swift code: SIDDNPKA
Address: Karkhana Chock, Ward No. 15, Swoyambhu, Kathmandu, Nepal

Podrobná informace o důvodech rekonstrukce kláštera v AJ -viz PDF zde: PDF

Podrobné informace o účtu a centrech, která se podílejí na rekonstrukci v AJ – viz PDF zde: PDF

Zemětřesení v Nepálu v roce 2015

25. dubna 2015 zasáhlo Nepál ničivé zemětřesení o síle 7,9 momentové škály s epicentrem přibližně 77 km od hlavního města Káthmándú. Téměř 9.000 lidí zahynulo, přes 23.000 lidí bylo zraněno a 450.000 obyvatel se ocitlo bez domova.

Katastrofa zasáhla jak prosté obyvatele a jejich obydlí, tak i turisticky významné starobylé centrum nepálské metropole, které skončilo v sutinách. Poškozeny byly kulturně a nábožensky významné stavby jako chrámy, kláštery a stúpy. Bylo to nejsilnější zemětřesení od roku 1934.

V klášteře Benčen tehdy nebyl naštěstí nikdo zraněn; a po opadnutí prvního šoku, začali mnichové z kláštera aktivně pomáhat s odstraňováním sutin především v okolí kláštera. Po dalších deset dnů pomáhali s přípravou stravování pro více než 1000 obyvatel z okolí, kteří skončili v nedalekém nouzovém stanovém táboře. Zároveň připravovali a převáželi jídlo pro obyvatele v oblasti Pharpingu, které bylo těžce zasažené úderem zemětřesení. Klinika kláštera Benčen, která léčí zdarma místní obyvatele, pomáhala intenzivně v prvních 12 dnech nejen postiženým obyvatelům v okolí. Malé mobilní lékařské týmy vyrážely do okolních těžce dostupných vesnic, v nichž nabídly základní první pomoc a léčivo pro 1500 obyvatel.

Samotný klášter sice vydržel zásah zemětřesení, nicméně při následném odborném průzkumu statika se zjistilo, že je nebezpečné nadále používat několik budov a především hlavní meditační halu zasvěcenou budoucímu Buddhovi Maitréjovi, kde se konaly hlavní duchovní aktivity klášterního společenství. Proto bylo nutné přistoupit k demolici a založit fond na výstavbu nové centrální stavby kláštera.

Mimořádná příležitost podpořit rekonstrukci významného kláštera

Rekonstrukce kláštera nabízí skvělou příležitost, jak podpořit dobrou věc a vytváření pozitivních kvalit přímo v místě pro lokální obyvatele bez ohledu na jejich původ či kastu, zároveň v souladu s lokálními tradicemi a způsoby myšlení. Z širšího pohledu jde i o duchovní pomoc velkému množství různých bytostí a celé krajině.

Podle starobylých textů vytváří vybudování kláštera nezměrné množství zásluh, neboť v něm jsou zpodobněni Buddhové, předává se tam ryzí Dharma, a prodlévá tam mnišská sangha. Podle vadžrajánových textů zásluhy dárce narůstají, dokud daný klášter stojí.

K zásluhám člověka, jenž nechá postavit klášter, Buddha Šákjamuni ve svých promluvách poznamenal: „Ve všech životech bude mít štěstí, bude mít dobré znovuzrození, a bude vytvářet další dobrou karmu v příštích životech. Bude zažívat tento výsledek deset milionů eonů, po celou dobu bude mít šťastný život a radostnou mysl, bez utrpení, a nakonec dosáhne stav míru, ukončení utrpení a jeho příčiny.“

Velký buddhistický učitel Atíša řekl svému žáku Dromtompovi: „Není větší zásluhy než postavení kláštera pro sanghu.“

Podporou kláštera Benčen lze takto navázat pozitivní karmické spojení; a i jen malá pomoc podpořená správnou motivací jistě potěší jak dárce, tak obdarovaného.

Co jsou to zásluhy?

Zásluhy patří ke konceptům buddhismu a hinduismu. Zásluhy se hromadí v důsledku dobrých skutků, činů, myšlenek – a jejich efekt se přenáší po celou dobu života a v následných inkarnacích. Tyto zásluhy přispívají i ke kultivaci člověka a k duchovnímu osvobození. Zásluhy lze i darovat – například též bytostem, které již zemřely.

Buddhovo učení nachází tři základy zásluh:

  1. dávání / štědrost;

  2. ctnosti / etické jednání;

  3. kultivaci mysli / následování pokynů Dharmy.

Z toho lidé na Východě vycházejí, a proto se častým dáváním darů snaží velmi jednoduchým způsobem získávat dobrou karmu – přesně podle motta „obdarovaný je dávajícím“.