• 19 až 25. leden 2016 v ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

    19 až 25. leden 2016 v ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

    SYPÁNÍ MANDALY ČENREZIGA

Média

Sypání pískové mandaly

Českou republiku navštíví v půlce ledna 2016 dva buddhističtí lámové z nepálského kláštera Benčen v Káthmándú, láma Dondrub a láma Karma.  Během návštěvy budou vysypávat z milionů různobarevných pískových zrníček mandaly v Brně a Českých Budějovicích. Celý rituál sypání, zasvěcení i závěrečného zničení pískové mandaly bude možné sledovat na fetivalu GO Kamera v Brně a v prostorách výstavy Šangri-la v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

Na doporučení opata kláštera Benčen – Sangje Njenpy Rinpočheho – bude mandala v Brně spojená s ženským aspektem Buddhy,Bílou Tárou, a v Českých Budějovicích s Čenrezigem (Avalókitéšvarou) , bódhisatvou soucitu a milosrdenství.

V obou městech se koná sypání buddhistické pískové mandaly vůbec poprvé!

Odborné pojmy buddhismu

Buddha

Historická osoba, Siddhárta Gautama z klanu Šákjů, který dosáhl dokonalého osvícení před 2500 lety v indické Bódhgaje. Učení, kterí šířil, nazval Dharmou, „pravou cestou“. Buddha je zároveň symbolickým ztělesněním dokonalé úrovně soucitu a plného rozpoznání pravé podstaty jevů i vesmíru. Buddha Šákjamuni vyjmenoval šest Buddhů, kteří byli před ním a předpověděl Buddhu Maitréju, který přijde v budoucnu po něm. Podle vadžrájánové tradice máme štěstí že žijeme v tomto období, neboť během trvání současného vesmíru se objeví tisíc Buddhů.

Kagjü

Jedna ze čtyř velkých škol tibetského buddhismu, známá také jako „linie šeptaného předání“. Linie byla přenesena v 11.století z Indie od mahásiddhů Tilopy a Náropy, do Tibetu přes Marpu Překladatele. Slavný jogín Milarepa ji předal Gampopovi, který se zasloužil o její široké rozšíření. Nevyšší doktrína linie Kagjupa je založena na učení Mahámudry a tantrických praxích „šesti jóg Náropy“.

Láma

titul učitele Dharmy v rámci tibetského buddhismu. Tradičně může tento titul obdržet jen ten, kdo úspěšně absolvuje tříleté meditační odloučení podle pokynů příslušné linie tibetského buddhismu, nebo také reinkarnovaný učitel. Na úrovni vadžrajány, tibetské tantry, je láma duchovní vůdce (guru), bez kterého nelze cestu započít ani završit.

Njingma

Nebo také „Stará škola“ , jedna ze čtyř velkých škol tibetského buddhismu. Do Tibetu byla uvedena v 8.stoletím buddhistickým guruem a tantrikem Padmasabhavou, jinak známým jako Guru Rinpočhe. Ten byl pozván tehdejším králem Tibetu, aby šířil učení Buddhy v divoké nomádské zemi. Padmasambhava díky své mimořádné duchovní síle Dharmu v Tibetu úspěšně rozšířil. Avšak po jeho smrti v dalších desetiletích převzaly vliv politické klany, které zatlačil linii Njingma a buddhismus do pozadí. Možná i proto má Njingma hlubší sepětí s šamanskou tradicí Bon, která vládla Tibetu mnohá staletí před Padmasambhavou. Nevyšší doktrínou linie Njingma je učení dzogčhenu. Od poloviny 20.století se škola Njingma šíří v západních zemích úspěšněji než jiné tradice tibetského buddhismu.

Rinpočhe

V překladu znamená „velevzácný“ či „ctihodný“. Používá se především ve spojení se jménem reinkarnovaných učitelů (tulku) a představených klášterů.

Tulku

Tulku je původem tibetské slovo, které označuje lámu nebo jinou významnou osobnost tibetského buddhismu, která je pokládána za převtělence svého předchůdce. Asi nejznámější příklad je linie dalajlámů.