• 19 až 25. leden 2016 v ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

    19 až 25. leden 2016 v ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

    SYPÁNÍ MANDALY ČENREZIGA

Klášter Benčen

O klášteru Benčen

Buddhistický klášter Benchen Phuntsok Dargyeling se nachází poblíž slávné stúpy Swajambunáth v Káthmandú a je jedním z hlavních klášterů linie Kagjü v Nepálu; v současnosti ho obývá více než 270 mnichů. Klášter v Nepálu založil Ctihodný Tenga Rinpočhe († 2012). Současným opatem kláštera je Jeho Eminence 10. Sangje Njenpa Rinpočhe, který patří v rámci tibetského buddhismu mezi nejvíce uznávané mistry meditace dnešních dní a držitele tajných nauk linie Mahámudry.

Každý měsíc se koná v klášterní gompě týdenní extenzivní meditační praxe (drubčö),  spojená s některým jidamem (meditačním božstvem) jako Kálačakra, Vadžrajóginí, Čakrasamvara atp., doplněná též vysypáním pískové mandaly.

Pod klášter spadá i klášterní škola, státem certifikovaná základní školu,  klinika léčící zdarma okolní obyvatele, v nedalekém Pharpingu je centrum pro dlouhodobá meditační odloučení Clear light a gompa pro mnišky.

Původní klášter Benčen v Tibetu byl založen 4. Sangje Njenpou Rinpočhem Gelek Gjamtso. Nachází se v tibetském kraji Kham v oblasti zvané Ga. Tento původní klášter byl zničen čínskou armádou v roce 1959 a rekonstruován přeživší lokální buddhistickou sanghou v 80. letech.

Opat kláštera Benčen

sangye nyenpaJeho Eminence 10. Sangje Njenpa Rinpočhe je 10. reinkarnací Sangje Njenpa Taši Paldžora. Ten žil v 15.století v Tibetu, kde se jako malý chlapec setkal se 7. Karmapou, a po mnoha letech intenzivní meditační praxe se stal jeho významným žákem a proslaveným mahásiddhou. 8.Karmapa jej poté přijal za svého hlavního (kořenového) gurua.

Jeho Eminence 10. Sangje Njenpa Rinpočhe  se narodil v roce 1964 v Bhútánu na posvátném místě Paro Taktsang v chrámu Guru Rinpočheho. Brzy byl rozpoznán jako významná reinkarnace hlavou linie Karma Kagjü, J. S. 16.Karmapou, pod jehož vedením studoval v klášteře Rumtek v Sikkimu. Zároveň měl blízký vztah k Dilgo Khjentse Rinpočhemu, jenž byl v minulém vtělení jeho bratrem.

Rinpočhe má hluboké zkušenosti s meditační praxí a vhledy do podstaty mysli a pravé reality; zároveň patří mezi nejvzdělanější učitele tibetského buddhismu, především v oblastech filosofie a tantrických rituálů.

V současnosti Rinpočhe pravidelně navštěvuje mnoho zemí Evropy a Asie, kde nejenom předává vzácná učení Dharmy svých žákům, ale zároveň neúnavně pracuje pro dobro cítících bytostí jak je jen možné.

Učitelé z kláštera Benčen

Sangter Tulku Rinpočhe

Sangter Tulku

Sangter Tulku Rinpočhe je 8. inkarnací slavného mistra Dordže Lingpy, objevitele skrytých tantrických textů. Rinpočhe se narodil v Sikkimu v roce 1977. Už ve svém dětství byl rozpoznán jako převtělení opata Dorling Gompy, malého kláštera tradice Njingma v Sikkimu. Rinpočhe intenzivně studoval 8 let pod vedením nejvýznamnějších současných lamů linie Njingma filosofii buddhismu, rituální praxe a meditační metody. Poté praktikoval výcvik v disputacích a debatách v buddhistické univerzitě Penora Rinpočheho v jižní Indii.

Když Rinpočhemu bylo 20 let, velký mistr a jogín Čatral Rinpočhe mu řekl, že přinese větší prospěch všem cítícím bytostem, když zasvětí svůj život praxi podle linie Kagjü a stane se studentem ctihodného Tengy Rinpočheho. Sangter Tulku poté žil v klášteře Benčen v Káthmándú po dalších 10 roků a intenzivně studoval učení tradice Kagjüpa Poté co obdržel příslušná zasvěcení a předání tajných ústních učení od J. E. Sangje Njenpy Rinpočheho a Tengy Rinpočheho, nastoupil tradiční tříleté meditační odloučení, které úspěšně absolvoval.

Tenga Rinpočhe plně doporučil Sangtera Tulku jako buddhistického učitele, a zdůraznil, že se lze plně spolehnout na jeho duchovní vzdělání a hloubku meditačních zkušeností.

 

Na aktivitách spojených se sypáním pískových mandal v lednu 2016 v České republice se podíleli tito lámové z kláštera Benčen v Káthmándú:

lama dondrub 1

Láma Dondrub (1981)

Úspěšně absolvoval tříleté meditační odloučení, a získal tak titul láma. Nyní působí v klášteře Benčen nejen jako předzpěvák, ale také jako mistr rituálů. Má za úkol vést meditační praxe v souladu se staletými tradicemi vadžrajánového buddhismu a linie Kagjüpa.


lama karma

Láma Karma (1979)

Završil tříleté meditační odloučení dvakrát a získal tak hluboký vhled do meditačních metod tibetského buddhismu. Do České republiky přijede již podruhé.

 

 

 

 

Evropská centra napojená na klášter Benčen

Evropský web této tradice: www.benchen.org

Centrum Karma Kamtsang v Polsku: www.benchen.org.pl